Evde Mum Yapım İşi

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Zamanın hızlı aktığı, tüketim zorunluluklarının arttığı, ihtiyaçların çoğalıp, paranın alım gücünün azaldığı günümüzde, aileler için ek gelir araştırmaları zorunlu hale geldi. Çalışan çalışmayan herkes, evde çalışarak da para kazanma yolları araştırmakta. Bu nedenle part time işler, yeni iş fikirleri, evden para kazanma gibi arama terimleri, arama hacmi bakımından, internet arama motorlarında üst sıralarda yer alıyor.

Evde mum yapımı da, evde çalışıp gelir elde etmek isteyenler için iyi bir seçenek gibi görünmektedir. Bu işi sistemli olarak yapıp, üretim ve pazarlama için biraz emek harcadığınızda, sizi tatmin edecek iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle evde kullanım veya hediyelik olarak sunulabilecek özellikte, şekilli, desenli dekoratif, kokulu mumlar sizin pazara daha kolay girmenize, göze hoş görünür, sanatsal ürünler çıkarttığınızda da bu pazarda tanınıp tutunmanıza, müşterilerinizi ve dolayısıyla kazancınızı arttırmanıza olanak sağlayacaktır.

Evde Mum Yapımı

Evde Mum Yapımı

Evde mum nasıl yapılır?

1- Öncelikle mum yapımı konusunda iyi bir teknik, sanatsal ve pazar bilgisi edinin. Bunun için işkur’un, halk eğitim merkezlerinin ya da belediyelerin açtığı kurslara katılabilirsiniz.

2- İşle ilgi dernek ve kuruluşlara üye olmaya çalışın. Bu üyelikler size sektör konusunda değerli ipuçları sağlayacak ve diğer üyelerle bir ağ kurma fırsatı sunacaktır. Bazı ticari yayınlara abone olmak, sektör konusundaki gelişmeleri, yeni trendleri, en son teknikleri ve müşteri eğilimlerini tanımanıza yardımcı olacaktır.

3- Bu işi yaparken vergi yükümlülükleri olup olmadığını, varsa buna ilişkin neler yapmanız gerektiğini araştırın.

4- Bu işe özel bir banka hesabı açıp, işinizle ilgili tüm işlemleri, malzeme alımı ve ürün satımı ödemelerinizi bu hesapla yürütün. Bu sayede, sadece bu hesabın takibi ile işinizin hesap takibini de yapmış olursunuz. Para girdisini ve çıktısını takip etmek, işinizi yürütebilmenizdeki önemli kriterlerden biri.

5- Bir iş planınız olsun. Sizin için ek bir iş olsa bile, mum yapım işinizin finans kaynaklarının ne olacağını, faaliyet süresini, mum fiyatlarını ve aynı zamanda en az bir yıllık nakit akışı tahminlerini tanımlamanız gerekir. İş planınızda bu işe başlarken cebinizden çıkacak tahmini miktarı da ayrıntılı olarak barındırmalıdır.

6- Tüm ticari faaliyetler gibi, başarınızı belirleyecek olan şey, pazarlama stratejileriniz olacak. Nasıl bir pazarlama yöntemi uygulayacağınızı, kaynaklarınızı buna yönelik nasıl düzenleyeceğinizi iyi belirlemelisiniz. Online satış mı, stant/pazar satışı mı, kapı kapı mı dolaşacaksınız, bir işletme ile mi anlaşacaksınız, hepsi belirli olmalı ve mümkün olduğu kadar enerjinizi zorlamayacak şekilde hareket etmelisiniz. Pazarlama kanallarının tümüne birden el attığınızda, işin kontrolünü kaçırabileceğinizi de gözönünde tutun. Böyle bir sonuç, işinizin de sonu olabilir. Adım adım, kontrollü gitmek en iyisidir. Eğer enerjinizin yeteceğinden emin değilseniz, pazarlama kanallarını sırayla devreye sokun.

İpucu

Şunu unutmayın, ürettiğiniz mumları siz değil, müşterileriniz kullanacak. Sanatsal yönünüzü kullanırken mutlaka kendi zevkiniz devreye girecek ama, iyi bir müşteri araştırması yaparsanız nelere ağırlık verip, nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha rahat görürsünüz. Çok beğendiğiniz, inanılmaz ilgi çekici olacağını düşündüğünüz bir tasarımınız aslında hedef kitlenizce tercih edilmeyebilir ve çok da üretim yapmışsanız, bu size zarar olarak geri dönecektir. Kimi hedeflediğiniz ve onların nelerden hoşlandığı önemlidir. Bir işletmeye üretim yapacaksanız zaten onlar size yol gösterecektir, ama satışlarınızı doğrudan siz yapacaksanız müşterinin nabzını iyi tutmalı, onların tercihlerini kolayca okuyabilmeli ve müşteri tercihine bağlı olarak hızlı bir şekilde üretim değişikliği yapabilmelisiniz.

Evde ürettiğiniz ürünleri, internette satışa sunmak isterseniz, facebook profiliniz ve oluşturacağınız sayfalar, katılacağınız gruplar aracılığı ile veya gittigidiyor, elişi çarşısı gibi web sitelerinde dükkan açarak bu yolu deneyebilirsiniz. Böylelikle evde ürettiğinizi aynı anda türkiyenin her yerinde satışa sunmuş olursunuz ve uyurken bile ürününüzü satabilirsiniz. Elişi çarşısında mağaza açmak için tıklayın.

Elişi Çarşısı - Kendi Sanal Mağazanız

Elişi Çarşısı

Kaynak: http://www.yeniisfikirleri.net

Leave a Reply