Halılarımı Nasıl Parlatırım?

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Temizlik ne yazık ki her zaman kendini göstermiyor. Bazı şeyleri ne kadar temizlersek temizleyelim, bazen hiç temizlenmemiş gibi gözükürler ve bizi rahatsız ederler. Lavabolar, klozetler, küvetler, fayans ve parkeler bu konuda bizi en çok zorlayan alanlar. Temizlik yaptıktan sonra parlamasını ve yaptığımız temizliğin göze görünmesini isteriz. Halılar için de aynı şey geçerli. Süpürdünüz, sildiniz ve bakıyorsunuz gene aynı. Sanki tozlu gibi… Defalarca süpürüp silemeyeceğimize göre, ne yapmalı da halıların temizliğini öne çıkarmalı? Parlatarak! Peki halılarımı nasıl parlatırım? İşte ipuçları.

Halılarımı nasıl parlatırım

  • Bir kaba biraz tuzlu su hazırlayıp, içine bir limon sıkın. Sonra eski bir saç fırçasını una batırıp, halılarınızı fırçalayın. Pırıl pırıl olurlar.
  • Halılarınızı, dörtte üçü ılık su, dörtte biri alkolden meydana gelen karışımla fırçalayın. Kuruduktan sonra yepyeni olacaktır.
  • Halılar elektrik süpürgesi ile süpürüldükten sonra, sabunlu suyla silinerek veya üstlerine nemli talaş serpilip süpürülerek temizlenirse renkleri parlar.
  • Halılarınızın renkleri parlaklıklarını kaybetmişse, suya az miktarda konulmuş nişadır ruhuna batırılmış bezle iyice silin. Rengi uçmuş halılarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, haftada bir ılık su içine çok az amonyak atın ve halılarınızı bu suyla silin. Bu temizlik halılarınızı güvelere karşı da korur.
  • Halının rengini canlandırmak için en son suyuna sirke konur.
  • Halılarınızın pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, yarım kilo patatesi, suda iki saat kaynatın ve süzün. Bu suyun içine, bir fincan sirke ilave edin ve bu suyla halılarınızı silin.

Halılarla ilgili diğer ipuçları

Halılarınızdaki Mobilya İzlerini Yoketmek
Halıların Kaymasını Önlemek
Halıları Nasıl Temizlemeli?
Halılardaki lekeler nasıl çıkar?

Leave a Reply