Çamaşırlar için Püf Noktaları

Sending
User Rating 0 (0 votes)
Çamaşırlar için Püf Noktaları

Çamaşırlar için Püf Noktaları

ÇAMAŞIRLAR

Eğer örtünüze meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk yıkamada leke çıkacaktır.

Kolalı çamaşırı, kolasız ve renkli çamaşırlarla birlikte ıslatmayınız. Kola, sabunlu su ile birleşince çamaşırların renklerini açar.

Ufak tefek çamaşırı yıkarken su içinde uzun zaman bırakmaya lüzum yoktur. Bazı çamaşırları -mesela yünlüleri- suda 15 dakikadan fazla tutmak doğru değildir.

Yıkanmış çamaşırları asarken, ipin ve mandalın çamaşır üzerinde iz bırakmasını istemiyorsanız, çamaşırlarınızı kollarından bir havlu geçirerek ipe öyle asınız.

Deterjan, renkli çamaşırlarınızın ömrünü kısaltır.

Sertleşen havlularınızı yumuşatmak için, kuruduktan sonra tüylerinin tersi yönünde fırçalayınız.

Beyaz çamaşır kaynatılan suya birkaç yumurta kabuğu atılırsa, çamaşırların kar gibi beyaz olması sağlanır.

Otomatik çamaşır makinelerinin deterjan gözünü her yıkamadan sonra mutlaka yıkayın. Bunun için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Daha sonra kurutun. Böylece bir dahaki yıkamada, deterjanın, deterjan kabına yapışmasını önler ve deterjan kaybını önlemiş olursunuz.

Naylon çamaşıra çamaşır suyu koymak onları sarartır. Oksijenli su koymak gerekir.

Değişik renkteki çamaşırları birlikte yıkmayınız. Çünkü renkler birbirine karışır. Ayrıca ya renkli çamaşırlar için özel olan deterjandan kullanın ya da sabunu tercih edin. Çünkü beyazlar için olan deterjanlar, renkli çamaşırlarınız ağartır.

Soğuk havada astığınız çamaşırların donmaması için çamaşırları duruladığınız son suya tuz ilave ediniz.

Çok yıkamaktan dolayı iliklerin bozulmasını önlemek için, düğmeli giysileri açık değil de ilikledikten sonra yıkayın. Böylece genişlemeleri de önlenmiş olur.

 

Leave a Reply

Sending