İnternet Radyosu İçin Sunucu Hazırlamak

Sending
User Rating 0 (0 votes)

İnternetten Canlı Radyo Yayını Yapmak adlı yazımızda, Fatih Pekel‘in  radyo yayını oluşturma ve yayını web sitesine ekleme konularını anlattığı videosunu paylaşmıştık. Fatih Pekel, videosunda da görüldüğü üzere yayın için winamp programını kullanıyordu. Ama winamp programını, kurduğunuz haliyle bir radyo yayını için kullanamazsınız. Onu özelleştirmeniz gerekir. bu özelleştirmeyi de eklentilerle yapabilirsiniz.  Şimdi sizlere bu eklentilerin nasıl kurulup ayarlandığını anlatmaya çalışacağım.

1. Adım: Öncelikle aşağıdaki programları sırasıyla kurmanız gerekmekte. Önce winamp ve eklentilerden shoutcast-dsp-1-8-2b-windows programını kuruyoruz.

İndirme Linkleri

Winamp Media Player

2.Adım: Winamp’ı çalıştırıp, menüden (veya üzerinde sağ tıklayarak) Seçenekler -> Tercihler sırasını takip ederek ayar penceresini açıyoruz.

 

Tercihleri görüntüleme

Tercihleri görüntüleme

3.Adım: Açılan pencerede, soldaki listeden, Eklentiler altındaki DSP/Efekt‘i tıklıyoruz. Shoutcast ayarları için de, içerik penceresinde yer alan Nullsoft SHOUTcast Source DSP v1.8.2b’yi seçiyoruz.

Tercihler Ekranı

Tercihler Ekranı

Böylelikle videoda ayarları açıklanan aşağıdaki ekrana ulaşmış oluyoruz.

Shoutcast Ayar Ekranı

Shoutcast Ayar Ekranı

Bu eklenti Flatcast radyoculuğunda da kullanılan eklentidir. Genel olarak bizim ayarlama yapacağımız parametreler, Output sekmesindeyer almaktadır.

Shoutcast Ayar Ekranı (Output-Connection)

Shoutcast Ayar Ekranı (Output-Connection)

4.Adım: Bu ekranda address kısmına host adresi ya da Host Ip’sini, Port kısmına da, radyo hostu tarafından verilen port numarasını yazıyoruz. Bir de Password kutucuğuna şifremizi yazıyoruz. Şifre, radyo hostu için kullandığımız şifre…

Shutcast Ayar Ekranı (Output-Yellowpages)

Shutcast Ayar Ekranı (Output-Yellowpages)

Yellowpages sekmesi ise, sitemiz hakkında bilgileri girdiğimiz yer. Genre kısmına istersek radyomuzun müzik türünü yazabiliyoruz.

Encoder sekmesinde değişiklik yapmamızı gerektiren bir parametre yok. Ama hostun sınır değer vermesi durumunda, encoder settings’i, bu sınır değerden küçüğe ayarlamak, daha yararlı olacaktır.

Shutcast Ayar Ekranı (Output-input)

Shutcast Ayar Ekranı (Output-input)

Input sekmesinde ise, açılan kutu denetiminde winamp (recomendent) değerini seçiyoruz. Konuşma yapacak ise de, mikrofonu seçmemiz gerekir.

SHOUTcast ayar penceri, siz winamp’ı kapatana kadar açık kalır. Ama bu durum rahatsız edici bir hal alabilir. Tercihler ekranında, listedeki diğer öğelere tıkladığınızda, bu pencerenin kapandığını görürsünüz.

5.Adım: Şimdi sıra geldi shoutcast-1-8-9-windows.exe dosyasını çalıştırmaya. Bunun da kurulumunu yaptıktan sonra, ShoutCast’ı kurduğumuz dizinde sc_serv.ini dosyasını bulup, dosya içerisindeki port ve şifre değerlerini, yazdıklarımızla değiştirmeye. Bunu yaptırmayan bir uyarı alırsanız, dosyayı başka bir klasörde değiştirerek, tekrar geri kendi klasörüne atabilirsiniz.

Artık winamp yoluyla yayın yapmaya hazırız. Bizim radyomuz: Hobi Radyo.

6.Adım: Output sekmesindeki Connect butonu ile yayına başlayabilirsiniz.

Hobi Radyo

Hobi Radyo

Leave a Reply

Sending