Kar Gibi Tül Perdeler İçin Püf Noktaları

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Evlerde temizliğin en çok belli olduğu ev tekstil ürünü şüphesiz ki perdelerdir. Perdeler gerek sokaktan gelen toz, gerekse de evde kullanılan soba ya da sigara gibi kirleticilerin etkisinde giderek sararmakta ya da grileşmektedir. Bu renk değişiklikleri perdeler her ne kadar yıkansa da çoğu zaman kalıcı olabilmektedir. Bayanların en büyük arzusu da tül perdelerinin ilk günkü gibi kar beyazı olmasıdır. Burada açıklayacağımız tüyolara dikkat ederek perdelerinizin kolayca bembeyaz olmasını sağlamanız mümkündür.

Tül Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kar gibi lekesiz tül perdeler elde etmek için öncelikle yıkama aşamasına geçmeden önce perdenin tozlardan kuru şekilde arındırılması gerekmektedir. Bu işlem toz alma fırçaları ya da elektrik süpürgesiyle kolayca halledilmektedir. Ardından yıkama ve tam temizlik aşamasına geçilebilir. Bu aşamada da narin bir kumaş yapısı olan tül perdelerin yıkanmasına özen gösterilmelidir. 30-40 dereceden fazla sıcaklık kullanmayacağınız gibi yüksek devirde makine programlarından da kesinlikle kaçınmalısınız. Aksi takdirde hem tül kumaşa zarar gelebilir hem de kumaşın aşırı buruşmasına neden olabilirsiniz.

Sararmaları yok etmek için 1 gece bekletin

Tül perdelerde en önemli sorun perdelerin zamanla sararması ve grileşmesidir. Bunu yok etmek ve kar gibi perdeler elde etmek için sadece makinede yıkamak çare değildir. Bembeyaz olmaları için deterjanlı suda bir saat bekletmenin dışında ekstra beyazlamaları için içine iki kaşık şeker atılmalıdır.

Lekeleri mutlaka çıkarın

Perdeler üzerindeki bir diğer problem de kesinlikle üzerinde küme küme lekelerin bulunmasıdır. Bu lekeler çoğu zaman inatçı lekeler olabilmektedir. Leke çıkarıcılarla perdeleri bir saat kadar bekletmenizi öneriyoruz. Eğer lekeler basit lekelerse leke çıkarıcı yerine bulaşık deterjanı da kullanılabilir. Çok fazla lekeli olan perdeleri ise bir süre amonyak içeren suda bekletmeniz kesin çözüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Sending