İnternetten Canlı Radyo Yayını Yapmak

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Radyo yayıncılığına merakı olan ve bu işe girişmek isteyen pek çok kişi, büyük olasılıkla bizim de takıldığımız yer olan işin finans kısmına takılıp, onu sadece güzel bir hayal olarak taşımak zorunda kalmıştır. Hayalini kovalamayı sürdürenlerden şanslı olanlar ya bu işi finanse edecekleri bularak ya da DJlik yoluyla  hayalini gerçekleştirmiş olabilirler. Ama bizim gibiler için de bir yol olmalı değil mi?

İnternet pek çok alanda olduğu gibi, hayallerimizde de hayal bile edemeyeceğimiz kapılar açtı. Henüz orta kuşağa yeni adım atmış kişiler bile, “bizim zamanımızda bu olanaklar olsaydı”lı cümleleri çok kullanır oldu. Çünkü gerçekten de, teknolojik anlamda ve belli bir açıdan her yeni nesilin, öncekine oranla daha çok olanağa sahip olduğu insanlık tarihinde, bilgisayar ve özellikle internet, nesiller arası farkı inanılmaz arttırdı. Teknolojinin, “insani” öğelerden ve doğadan çaldıklarını, telafi edilemez etkiler bıraktığını bir an için gözardı edebilirsek, bu farkın yeni kuşaklar için bir şans olduğunu söyleyebiliriz elbette. Ve radyo yayıncılığına ilgisi olanlar için de ciddi bir fark yarattı internet. Artık pahalı cihazlar, düzenekler, bürokratik işlemler, yer arama gibi pek çok ağır yükü hesaba katmaya gerek duymayacağımız internet radyoculuğu söz konusuydu.

>> İnternet Radyoculuğu, iyi düşünen girişimciler için bir iş fikri olabilir. <<

>> İnternet Radyoculuğu, iyi düşünen girişimciler için bir iş fikri olabilir. <<

Ben de bu alana el attığımda doğal olarak önce internette araştırma yaptım. Bir sürü yazı okudum, bir sürü örnek inceledim. Yazıları okurken, incelemeleri yaparken zaman zaman yolumu kaybettim. Öneriler ışığında denemeler yaptım. Pek çoğu hayal kırıklığı oldu. Ya öneriler doğru değildi, sadece reklam içindi, ya da bilgiler eskimişti ve bazı şeyler artık yoktu, desteklenmiyordu. Bu yüzden bazı denemelerim umut ışığı uyandırsa da yarıyolda tıkanıyordu. Sinir bozucu bir durum daha vardı ki, düşman başına! Yasaklı site! Bir alt yapı desteği için veya gerekli bir program için ulaşmaya çalıştığım pek çok site yasaklı çıktı. Bu yasakçı mantığı anlamış değilim zaten. Hobi Radyo’nun şu anki test alt yapısını oluştururken karar kıldığımız radyo yayın biçimi için en gerekli program, ulaştığım bütün linklerde, site süresi dolmamışsa, yasak engeline çarptım. 2 gün boyunca programı bulabileceğim bir yer aradım durdum. Yüzlerce link boşaydı. Arama yöntemimi değiştirmeseydim, belki hala arıyor, ya da başka bir altyapı düşünüyor olacaktım.

Hobi Radyo kurulumu bu ve benzeri maceralarla dolu. Şu anki hali, test aşamasına geçme konusunda ikna edici oldu. Mükemmel değil tabi. Hayalini kurduğum gibi değil daha önemlisi. Ama başlamaya ikna edecek seviyede olduğunu söyleyebilirim. Bu çalışmalar sırasında karşılaştığım sinir bozucu durumlar, bu yazıyı yazmaya ve Hobi Radyo altyapısını oluştururken kullandığımız bilgi kaynaklarıyla, programları paylaşmaya zorladı beni. Umarım, en azından bir deneyeyim diye düşünüp, bu yola düşenlere katkısı olur paylaşılanların.

Hobi Radyo için öncelikle, bir internet radyosu için gerekenleri araştırdık. Bir radyo web sitesi kurmak, bir video, resim ya da müzik paylaşım sitesi kurmak gibi değildi. Tasarımı yap, sayfaları oluştur, kodlamaları yaz, veritabanı hazırla vb. faaliyetlerin ötesinde bir şeydi. Çünkü bunlar ne kadar karmaşık bir site oluştursan bile web tasarım bilgin ve bir alan adı ile halledilebilecek şeylerdi. Ama canlı radyo yayını yapmak için, daha öte bir şey gerekiyordu, radyo hostu gibi. Bunu öğrenmek, sendeletti tabi. Ama araştırmalar sırasında, ücretsiz host hizmeti veren siteler olduğunu gördük. İlk zamanlar, en çok flatcast radyoculuğuna yoğunlaştık. Hatta bir hesapla denemelere bile başlamıştık. Site bağlantıları ve yayın akışı konusunda sıkıntı yaratacağını farkettiğimizde başka alternatiflere yönelmek gerektiğini düşündük. Bu aşamadan sonra, incelemelerimi daha detaylı yapmaya başladım. Gözden kaçırdığım iyi bir alternatif olmasından korktum. Ve şu an teste aldığımız altyapıyı, aslında tesadüfen buldum. Başka bir altyapı için ayrıntı ararken, Fatih Pekel‘in, aşağıda sunacağımız videosu ile karşılaştım. Epeyce video anlatımı izlemiş, pek çoğunu da anlatım faciası diye nitelendirip sonlandırmakta zorlanmıştım. Hiç bir şey anlatmayıp, sadece sonucu gösteren tanıtım videolarını da, kurulum açıklaması kandırmacasıyla izlediğim olmuştu. Bunu da izleyip geçeyim dedim. İyi ki de atlamamışım. Bence kaliteli ve ihtiyaca cevap veren bir videoydu. Üstelik, videonun bulunduğu sayfaya sonradan ulaştığımda, tam da benim sorunum nedeniyle çekilmiş olduğunu gördüm. Web sitesinden canlı radyo yayını yapmak…

Video yeterli açıklamayı yaptığı için, internetten canlı radyo yayını yapmak için, neler yapmanız gerektiğini yazıya dökmeyeceğim. Her şeyi kenara bırakıp, bir web sitesinden canlı radyo yayını yapmanıza yarayacak internet radyosu kurulumunu, hangi canlı yayın hostunu tercih etmenizin iyi olacağını ve ihtiyacınız olan diğer şeyleri sırasıyla öğrenip, kolayca uygulayabileceğiniz ve sonrasında sizi kendi çapınızda bir radyo yayıncısı konumuna getirecek olan videoyu izleyip, öyle harekete geçmenizi önereceğim. Videoda göreceğiniz gibi, yayın için Winamp Media Player kullanılıyor. Ama radyo yayıncılığı için winamp programında eklenti kullanmalısınız. Bu eklentiler (bir tanesini bulabilmeniz çok zor) ve kurulumları İnternet Radyosu İçin Sunucu Hazırlamak adlı yazımızda.

Hobi Radyo

Hobi Radyo

Web Sitenizde Radyo Yayını Yapın (Videolu Anlatım)-Fatih Pekel

İçerik:

Radyo Yayını Oluşturmak

Radyo Yayınını Web Sitesine Eklemek

(Winamp programını radyo yayını için özelleştirmeyi İnternet Radyosu İçin Sunucu Hazırlamak adlı yazımızda görebilirsiniz)

Hepinize kolay gelsin. Keyifli yayınlar diliyorum. Bakarsınız kimileri için bir gelir kaynağı bile olabilir internet radyoculuğu.

Leave a Reply

Sending