Elişi Ürünlerimi Nasıl Satabilirim?

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Evde ürettiklerinden para kazanmak isteyen herkesin belli belirsiz sorduğu bir soru sanırım bu: Elişi ürünlerimi nasıl satabilirim? Anneannelerimiz, annelerimiz eskiden elişi ürettiklerinde konu-komşu, dost, akrabaya cüzzi bir ücret karşılığı bunları satarlardı. Onların pazarı, dünyaları kadar küçüktü. Gelişen kapitalizm ve hayatımıza iyice yerleşen internet, bir anlamıyla dünyanın her yerini ulaşılabilir kılarak onu küçücük bir hale getirirken, aynı zamanda önümüze devasa bir ortam da sunmuş oldu. Ticari açıdan bakıldığında internet ortamı, büyük bir pazar gibiydi. Ev hanımlarının bu dünyaya dalması, orada yolunu bulması kolay olmadı elbet. Hatta pek çoğu için hala kolay olmayan, devcileyin bir canavarın ağzı gibi ürkütücü, bilinmeyen bir şehrin sokakları gibi karmakarışık, belirsiz bir dünya internet… Bu yazımızda, elişi ürünlerimizi satabilmek için internetin sunduğu olanaklardan nasıl yararlanabileceğimizi, bu olanakları pazarımızı genişletmek için nasıl kullanabileceğimizi tartışacağız ve elişi ürünlerimi nasıl satabilirim sorusunun yanıtını arayacağız.

Evden Para Kazanmak için Elişi Ürünlerimi Nasıl Satabilirim?

Facebook’un Bize Gülen Yüzü

Elişi üreten ev hanımları internete en çok bu kapıdan adım attı. Hatta pek çoğu sadece bu ilk adım attığı yerde varetmeye çalışıyor kendini. Çok basit bir pazarlama yöntemiyle, arkadaş ediniyor ve onlara ürünlerinin resmini gösteriyor. İlgilenenlere fiyat veriyor, onlardan sipariş alıyor. Elişini facebook olanaklarıyla satanlar, çoğunlukla posta çeki veya kapıda ödeme ile çalışıyor. Eğer siz de böyle bir pazarlama tarzını düşünürseniz, arkadaş çevrenizi genişleterek işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda ürettiklerinizin resimlerini kategoriler halinde albümlere aktarıp, her ürün resmine, ürünün adı, bitirme süresi ve fiyatı gibi bilgiler yazabilirsiniz. Tabi sadece bunu yaptıktan sonra müşteri beklemek çok da gerçekçi olmayacaktır. Tanıtım yapmanız gerek. Hem kendinizin hem de ürünlerinizin. Bunu, ücretli facebook reklamlarıyla yapabileceğiniz gibi, paylaşımlarınız ile de gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak facebook rumuzunuz ile profil ve kapak resimlerinizi ürünlerinizi anımsatır şekilde değiştirmekle tanıtım işine başlayabilirsiniz. Bu sayede her paylaşımınızda, bir ürününüz olduğu ve bunu sattığınız, paylaşımınızı görenlerce de kolayca anlaşılacaktır. Profil ve kapak resimleriniz, doğrudan kendi bölgelerinden kolayca değiştirilebilir.

Facebook Grup Kapak Resmi Değiştirme

Facebook Grup Kapak ve Profil Resimlerini Değiştirmek

Rumuzunuzu ise Ayarlar –> Genel Hesap Ayarları –> (Düzenle) Adın bölümünde ayarlayabilirsiniz.

Rumuz Değiştirme

Rumuz Değiştirme

Tanıtımda ikinci aşama, ürünlerinizi kolayca sergileyebileceğiniz ve tek gönderi ile tümüne izleyici bulabileceğiniz bir sayfa oluşturmak. Bunun için de, makine dişlisi sembollü menüden Sayfa Oluştur seçeneğini tıklarız.

Facebook'da Sayfa Oluşturma

Facebook’da Sayfa Oluşturma

Sayfanıza ilgi çekici resimler, yazılar, videolar ekleyebilir, ürettiklerinizin fotoğraflarını yerleştirebilirsiniz. Tabi arkadaşlarınıza beğenme daveti göndermeyi unutmayın! Sayfanız sizin dükkanınız olacaktır. Satmak istediğiniz herşeye ilişkin fotoğraf, açıklama vb. bilgiler burada olacak. Dükkanınızı temiz ve düzenli tutmayı ihmal etmeyin. Facebook grupları ise pazaryeri, ya da çarşı gibidir. Orada hem yeni çok şey öğrenip ticari yaşamınızı geliştirirsiniz, hem iyi arkadaşlar edinirsiniz, hem de kendinizi ve ürünlerinizi tanıtma, hatta grup üyeleri içerisinden ürünlerinize yeni müşteriler bulma şansı yakalarsınız. Ancak katıldığınız grupların özelliklerini iyi tanımalısınız. Reklam yapılmaması gereken bir grupta reklam yaparsanız o gruptan çıkartılabilirsiniz. Ya da aynı türden aşırı paylaşım da gruptakileri rahatsız edebilir. Bu nedenle hangi grupta neyi, nasıl paylaştığınıza dikkat etmelisiniz. İsterseniz siz de kendi grubunuzu/gruplarınızı oluşturabilirsiniz. Bunun için profil sayfanızdaki “Diğer” menüsünde yer alan “Gruplar” seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Anasayfadayken, soldaki sütunda da bulabilirsiniz grup oluşturma seçeneğini. Grubunuzu oluşturduktan sonra arkadaşlarınızı gruba ekleyebilirsiniz.

Facebook'ta Gruplara Gözatma

Facebook’ta Gruplara Gözatma

Unutmayın Facebook her ne kadar doğrudan satış ortamı sayılmasa da orası sizin potansiyel müşterilerinizin olduğu en büyük toplanma yeridir. Bunu önemseyin ve pazarlama stratejilerinizi bu ortama uyarlayın. Ama Facebook’un insanlar için ticari değil, sosyal paylaşım ortamı olduğunu unutmayın. Onların bu istemine ve hakkına saygı gösterin. Zaten bunu dikkate almadığınız durumda ticari olarak da zarar görürsünüz.

İlan Siteleri

İlanlar, kafamızda çoğu zaman eleman arayan, iş arayan, en fazla araba, ev, arsa satışı için kullanılan araçlar olarak yer etmişlerdir.  Ancak şimdi internetin ücretsiz ortamıyla beraber bu algımızın değişmesi gerektiği çok açık. İlan siteleri, ürününüzü tanıtıp, pazarlamak için kullanabileceğiniz uygun araçlardır. Bu işi forumlarda da yapabilirsiniz, ancak ilan siteleri daha derli toplu, düzenli, takip ve kontrol edilebilir bir ortam sunar. Hobi Cenneti İlan Platformu, size ürünlerinizi tanıtıp satabilmeniz için ücretsiz bir ortam sunar. Denemek isterseniz hemen ücretsiz olarak üye olabilir ve size sunduğumuz fırsatlardan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Hobi Cenneti İlan Platformuna gitmek için resmini tıklayabilirsiniz.

Hobi Cenneti İlan Platformu

Hobi Cenneti İlan Platformu

Satış Siteleri

Ürünlerinizi doğrudan alışveriş sitelerinde de satabilirsiniz. Bazı alışveriş siteleri satabilecekleri ürünler için tedarikçi ararlar. Örneğin BiteneKadar.com bunlardan biridir. Ancak bu tarz siteler genelde yüksek stoklu ürün için anlaşma yaparlar. Bir de belli özellikteki üyelerin satış yapabilmesine olanak tanıyan alışveriş siteleri vardır. gittigidiyor.com, hepsiburada.com, sahibinden.com, elemegigoznuru.com ve elisicarsisi.net bunlara örnek gösterilebilir. Ürün satışınıza destek olması için bir site arıyorsanız aylık 4.99 TL, yıllık 49.00 TL ödemeli standart üyelik + satış başına komisyon ödemeli kendi mağazanızı açabileceğiniz Elişi Çarşısı‘nı denemenizi öneriyoruz. Facebook Elişi Çarşısı Grubu üyeleri, aylık mağaza ücreti ödememektedir. Sitede 1 aylığına ücretsiz deneme mağazanızı açıp, sistemi test edebilirsiniz. Siteyi incelemek için aşağıdaki logoyu tıklayıp, Elişi Çarşısı‘na ulaşabilirsiniz.

Facebook Elişi Çarşısı

Facebook Elişi Çarşısı

 

Elişi Çarşısı, Elişi Ürünleri Satanların Kendi Sanal Mağazaları

Elişi Çarşısı, Elişi Ürünleri Satanların Kendi Sanal Mağazaları

Leave a Reply

Sending