Evde Mum Yapımı

Sending
User Rating 0 (0 votes)

(Kaynak:http://elininhamuru.blogcu.com)

Evde mum yapmak, mum imalatına atılmak, sevdiklerimize hediyeler hazırlamak veya bu işten para kazanmak sanıldığı kadar zor değildir. Üstelik bazı durumlarda iyi bir geri dönüşüm projesi olacaktır. Bu yazı evde mum nasıl yapılır, mum yapımı için neler gereklidir, kokulu mum nasıl yapılır, şekilli mum nasıl yapılır gibi sorularınıza ışık tutacaktır diye düşünüyoruz.

Malzemeler:

  • 100 gram stearin
  • 1 kilogram parafin
  • Muma renk vermek için pastel boya veya mum boyası
  • Fitil için Saf pamuklu ip

Yapılışı:

Dekoratif Mum Yapımı

Dekoratif Mum

Öncelikle bir tencerede parafinleri karıştırarak eritiyoruz. Fakat bu tencere, her zaman mum yapımında kullanılmak için ayrılmış, artık yemek yapımında kullanılmayacak bir tencere olmalı. Eriyen parafine stearini ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz, ki stearin daha sonraki katılaşmayı sağlayacak. İyice akışkan bir kıvamı tutturduğunuzda  bir miktar renklendirici ilave edip karıştırmaya devam ediyoruz. Mumunuzu kokulu yapmak isterseniz, renklendiriciyi eklediğiniz sırada bir miktar çiçek esansı da damlatabilirsiniz. Bu esans mumunuz yanarken etrafa hoş bir koku yayılmasını sağlayacaktır. Homojen bir karışım elde ettiğimizde, bu eriyiği içine fitili yerleştirdiğimiz şekilli mum kalıplarımıza döküyoruz. Hazırlanan mum, oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra buzdolabına alınıp, burada saklanabilir.

Püf Noktası:

Amacınız sadece göze hoş gelen kalıp ve renklerde mum elde etmekse ve parafin, stearin bulmakla uğraşmak istemiyorsanız, doğrudan eski mumlarınızı eriterek de kalıplama yapabilirsiniz.

Kalıp kullanımı hayal gücünüze kalmış. Çukur objelerden bardak, fincan, topraktan veya seramikten saksılar, yumurta kabukları, ceviz kabukları vb. kullanabilirsiniz. Portakal, mandalina gibi meyveleri üstlerinden kesip, içini boşaltarak da kalıp haline getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Sending