Köpeklerin Beslenmesi Hakkında Bir Kaç Bilgi

Sending
User Rating 0 (0 votes)
  • Köpekler, her ne kadar bilimsel sınıflandırmada etoburlar arasında yer alsa da, bu sınıflandırma, onların sürekli et yemeleri gerektiği anlamına gelmemektedir. Köpeklerin sindirim sistemleri hem etobur, hem de otobur canlılarınki gibi çalışmaktadır. Dolayısıyla uygun beslenme stratejileri ile sadece et ile besleme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.
  • Köpeğinize vereceğiniz etin çiğ mi ya da pişmiş mi olacağı, aslında köpeğinizin yapısından çok, etin durumuna bağlı bir seçimdir. Bilindiği üzere çiğ et, yüksek miktarda parazit barındırma ve üretme olasılığına sahiptir. Benzer olumsuz bir durum, pişmiş etler için de söz konusudur. Çünkü pişirilmiş etler de, yüksek miktarda yağ ile, dengesiz besin maddeleri içerebilir. Bu yüzden vereceğiniz etin sağlık koşullarına uygunluğu son derece önemli.

  • Köpeklere çiğ yumurta da verilebilir. Ancak çiğ yumurta eğer çok sık tüketilirse, bu durum, köpeğinizin biotin adlı vitaminini baskılayarak, aşırı tüy dökülmesi, bir takım deri hastalıkları/bozulmaları, büyüme gecikmesi gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tersten bakıldığında da, köpeğinizde bu tarz sorunların farkına vardığınızda biotin düzeyini kontrol ettirip, beslenme alışkanlığını yeniden gözden geçirebilirsiniz.
  • Köpeğinizin de, diğer tüm canlılar gibi su ihtiyacı vardır. Katı yiyecekler bilindiği gibi yeterli miktarda su barındırmazlar, bu yüzden, özellikle katı yiyeceklerle beslenen köpeklerin mutlaka su takviyesine ihtiyacı vardır. Yine aynı şekilde süt de gerekli tüm besin maddelerini içermediği gibi, suya da alternatif olmayacağından, çok süt içen köpeğinizin bile yeterli miktarda su aldığından kuşku duymalısınız. Bu yüzden beslenme şeklinden bağımsız, köpeğinizin su kabı, su kayıplarını karşılayabilmeleri için her zaman temiz ve taze su ile dolu olmalıdır. Ayrıca, köpeğiniz sevse bile sürekli süt tüketimi önerilmemektedir. Özellikle sütteki laktozu parçalamaya yarayan laktaz enzimine sahip olmayan köpeklerde (ki bu tip köpekler vardır), süt, bazı sindirim bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu konuda hassas olunmalıdır.
  • Her ne kadar köpek denilince akla kemik gelse de ve kemiklerin, köpekler için zengin bir besin ve mineral kaynağı olduğu bilinse de, her tür kemiği önlerine boca etmemekte yarar var. Çünkü özellikle tavuk, tavşan vb. hayvanlara ait küçük ve görece yumuşak olan kemikler, köpeğinizin boğazına takılabilir ve onun zarar görmesine neden olabilir.

Tıpkı insanların beslenmesinde olduğu gibi, evcil hayvanların beslenmesinde de, onların biyolojik, psikolojik yapıları ile ve bulundukları ortamın sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik dokusu belirleyici olmaktadır. Aynı şekilde, insan beslenmesinde görüldüğü kadar olmasa da, evcil hayvanların beslenme şekillerine ilişkin bazen çelişkili önerilere de rastlamak mümkündür. Her hayvanın farklı bir doğası olduğunu bildiğimize göre, evcil hayvanınız için kendi doğasına uygun en iyi beslenme çözümünü öğrenmek amacıyla siz mutlaka bir veterinere danışmayı ihmal etmeyin.

Leave a Reply

Sending