Kış Aylarında Çiçek Bakımı İçin Hayat Kurtarıcı Öneriler

Sending
User Rating 5 (2 votes)
4 dakikada okunabilir

İç mekân olsun dış mekân olsun fark etmez kış aylarında çiçek bakımı çok daha fazla özen gerektirmektedir. Çünkü havaların soğuk olması bitkilerin gelişimini ve bakımını zora sokacaktır. Ancak endişelenmeden burada sizlere vereceğimiz önerilere uyduğunuzda sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz oldukça mümkün olacaktır. Sonbahar ve kış döneminde çiçeklerin uyku döneminde oldukları kesinlikle unutulmamalı ve yapılacak bakım da ona göre planlanmalıdır.

Kış aylarında ısı önemli!

Kış Aylarında Çiçek Bakımı

Kış aylarında bitki bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında bitkinin ısı dengesinin sağlanması gelir. Bu nedenle hobi olarak yetiştiriciliğini yaptığınız çiçeğin bulunduğu ortamda ısı dağılımının eşit olması gerekmektedir. Çiçeğin bulunduğu ortamda ısının sabit tutulması oldukça önemlidir. Sobalı ortamlarda bu daha zor olmakla birlikte kalorifer veya klima kullanılması daha avantajlı olmaktadır.

Sulama şekline özen gösterin.

Kış Aylarında Çiçek Bakımı - Çiçek SulamaKış aylarında çiçeğin su stresi çok daha az olacak, buna rağmen çok su verilmesi durumunda ise zararlı etki yaratacaktır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak çiçeklerin kış aylarında mümkün olduğunca az sulanmasını önermek mantıklıdır. Ancak bazı çiçeklerin çok fazla su ihtiyacı olduğundan sulama sıklığını bu duruma göre değiştirmeniz gerekecektir. Sulama dışında çiçeklerin bulunduğu ortamda nemin az olmasına özen gösterilmelidir.

Çiçeğin saksısını ve yerini değiştirmeyin!

Kış ayları diğer mevsimlere göre çiçeklerin daha çok strese girdiği bir dönemdir. Bu nedenle bitkileri daha çok strese sokacak davranışlardan da özenle kaçınılmalıdır. Örneğin saksı değiştirmek ya da çiçeklerin yerlerini değiştirmek bu dönemde bitkiyi daha çok strese sokup yaprak dökmesine neden olacağından önerilmemektedir. Sadece ısı ve güneş ihtiyacı bakımından uygun olmayan bir ortamda bulunan çiçek saksıları uygun ortama getirilmek suretiyle yer değişikliği yapılmalıdır. Eğer çiçek zaten ortamını seviyorsa değişikliklerden sakınılmalıdır.

Leave a Reply

Sending