Saksı Çiçeklerine Hangi Suyu Vermeli

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Her ne kadar apartmanların soğuk betonları arasında, toprağı görmeden yaşamaya mahkum edilsek de, henüz genlerimizden sökülmemiş doğa sevdası, bir yönüyle bize çözümler ürettiriyor. Saksılarda çiçek…

Saksıda çiçek yetiştirme, eskiden beri insanların vazgeçilmezlerinden. Köyde, onca toprağın, bahçenin arasında bile saksı çiçeği olmayan ev bulamazsınız. Şehir yaşamında ise çiçek görebileceğiniz yegane yer saksı olacak yakında. Peyzaj faciası parklarımızı saymazsak…

Saksı çiçeği denince elbette türüne, yerine göre bir sürü püf noktası var. Saksı çiçeği nasıl yetiştirilmeli, saksısı nasıl olmalı, toprağı nasıl olmalı, evin neresinde durmalı, ne zaman sulamalı, nasıl sulamalı, ne kadar sulamalı, gübreleme nasıl yapılmalı, nasıl temizlenmeli, saksısı ne zaman değiştirilmeli, ne kadar güneş almalı, nasıl güneş almalı vs. Bunların her birine birer ikişer not düşebilmeyi umut ediyoruz bu sayfalarımızda.

Saksı Çiçeği Ponsetia

Saksı Çiçeği Ponsetia

Bu yazıda çiçeklerimizin suyuna ilişkin bir ki not eklemek istedik. Çiçekler için en uygun suyun yağmur suyu olduğu söylenir. Doğrudur da. Ama bazı çiçeklerin yaprakları yağmur suyunu sevmiyor. Ya da biz öyle sanıyoruz bazen de. Uzun bir aradan sonra yağan yağmur, içerisinde bir sürü yararlı mineral, organizma taşıdığı gibi, insanın, insanla beraber sanayisinin yarattığı kirlenmenin girmediği yer olmadığı için, asitleri, ağır metalleri de taşıyabiliyor. Ben çiçeklerim için yağmur suyu biriktiririm, ama genelde arka arkaya devam eden günlerdeki yağmurların ikinci, üçüncü gününden itibaren… İlk yağmurların boşa akmasına göz yumarım, çünkü belirttiğim sanayi kirlenmesiyle boğmak istemem çiçeklerimi. Artçı yağmurlarda biriktirdiğim suları da, çok bekletmeden kullanmaya çalışırım.

Peki yağmur suyu biriktiremezsek, ya da sık yağmur alan bir yerde olmadığımız için biriktirdiklerimiz sürekli bir sulamaya olanak tanımazsa?

Çeşme suyu… Mecburen. Ama ben çeşme sularını da direkt kullanmıyorum. Onu havalandırma ve dinlendirme işlemlerine tabi tutup, çiçeklerime ondan sonra veriyorum. Çünkü çiçeklerimin, hele hele bonsailerimin çeşme suyundaki kloru doğrudan almasına dayanamıyorum. Tıpkı balıklarım gibi, onların da çeşme suyuna karşı hassas olduklarına inanıyorum. Genelde dönüşümlü kullandığım kaplarım var. Çeşmeden doldurduğum bir kabı en az iki gün bekletiyorum, bu sürede de, önceden bekletilmiş kaptaki suları kullanıyorum çiçeklerim için. Boşalan kabı yeniden doldurup, beklemeye alıyorum.

Sebze ve meyve yıkadığım deterjansız suları da bu sirkülasyona dahil etmeyi unutmuyorum tabi. Bu, saksı çiçeği bulunduranlar için bir püf noktası sayılır mı bilmem ama, benim için öyle. Saksı çiçeklerine hangi suyu vermeli sorusu, yanıtı bence de tam olarak verilememiş bir sorudur, ama bu süreçte onları susuz bırakamam değil mi?

Leave a Reply

Sending