Böceklere Karşı Ekosistemin Gücünden Yararlanmak

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Böceklerle Mücadele

Yanılmıyorsam Amerika-Kaliforniya’daydı, KATİL ARILAR… Çiftçiliğin geliştirilmesi sırasında, bir tür böceğe karşı özel olarak üretilmişlerdi, ama kontrolden çıktılar ve insanlar için tehlikeli olmaya başladılar. Aslında bu, kendimizi doğada varetmeye çalışırken, ona ve kendimize nasıl zarar verdiğimizin masum bir göstergesi. Doğaya baktığımızda, insanın onu kendi çıkarı doğrultusunda nasıl yokettiğini rahatça görebiliyoruz. Bir zamanlar toprak zararlıları için kullandığımız (hatta her yerde bolca kullandığımız) DDT adlı ilaca, üstelik öldürücü düzeyde antartikadaki penguenlerde de rastlayınca, ilaç yasaklanmıştı. Oraya kadar, öldürücülüğünden hiç bir şey kaybetmeden gidebilen bir ilaç, ilk kullanıldığı yerde neler yapmıştı acaba?

Bizler DDT’yi bolca kullanırken, Çin ve Japonya, tamamen doğal yollarla mücadele ediyordu tarım zararlıları ile. Ekosisteme ayak uydurmak, kendiliğinden çözüm sağlıyordu. Aslında Kaliforniya’da üretilen arılar da, normal hallerinde, mücadele edilen böceğin doğal düşmanıydılar ama, bilim onların genleriyle oynayınca sorun çıkmaya başlamıştı.

İşte evimizde sıradan yaşamlar sürerken, bu sıradan yaşamın rahatını kaçıran böceklerle hep karşılaşıyoruz. Aslında gönlüm onlarla bir arada yaşayabilmekten yana, ama bunu henüz becerebilmiş değilim. O yüzden ister istemez yaşam alanımdan uzak tutmaya çalışıyorum onları. Karşılaştığımda, mümkün olduğunca canlı olarak kendimden uzaklaştırmaya çalışıyorum. Onlara zarar vermek zorunda kaldığımda çok üzülüyorum çünkü.

Ekosistemin Gücünden Yararlanın

Bahçeli bir eviniz varsa, ya da bahçeye, parka yakın oturuyorsanız, benim gibi böceklerden de muzdarip olabilirsiniz. Eğer öyleyse ve evinizi çeşit çeşit kimyasal ilaçla doldurmuşsanız, farklı bir önerim olacak: Ekosistemin gücünden yararlanmak!

 

Ekosistemin Gücünden Yararlanma-Böcek Yiyen KuşlarBöceklerden rahatsız olduğumuz ama onları tümüyle hayatımızdan çıkaramayacağımız kesin, fakat niye onları yoketme çabasıyla kendimizi ve çevremizi kimyasal zehirlere boğalım ki? Kuşlar böceklerin doğal düşmanı. İnsanın girdiği yerden kuşlar da kaçıyor artık. Onları da istemiyoruz etrafımızda. Oysa kuşlar, bizi böceklere karşı büyük oranda rahatlatabilecek, üstelik kendileri onlar kadar rahatsız etmeyecek canlılar. O yüzden kuşları evimizin etrafına çekmemiz gerekiyor. Mümkün olduğunca yakına…

Bunun için yapabileceğimiz şeyler sınırlı ama, gücü yüksek olan şeyler:

Öncelikle onları korkutmamaya çalışmakla işe başlayabiliriz. Sonra bahçemize, evimizin etrafına onlar için yem ve su kapları tasarlayıp yerleştirmekte yarar var. Sonraki yazılarımda zaman zaman kuş evleri, yem ve su kapları yapımı konusunda paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. İşin püf noktası, mümkün olduğunca doğala yakın araçlar kullanmak. Oyuk taşlar, ağaçlar örneğin… Tabi bunu yaparken, mücadele edeceğimiz böcekle beslenen kuşları ve bu kuşların yaşam tarzlarını araştırmak gerekiyor. Etrafımızda bize yardımı dokunacak hangi kuşlar var? Bu kuşlar nasıl yaşar, nasıl korunaklar, nasıl yiyecekler tercih ederler? Bunları araştırmak lazım. Ve bir de, su kaplarını, yemlikleri, kuş evlerini koyduğumuz yerlere dikkat etmeliyiz, çünkü kuşların da doğal düşmanları var, yılanlar, kediler ve yaramaz çocuklar gibi.

 

Kuş Banyosu

Kuş Banyosu

Bahçe kendimize aitse, yandaki gibi bir kuş banyosu koymak da onların bahçemizi daha çok tercih etmesine, daha çok vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

Bir sürü zehirle uğraşmak yerine, doğaya gözatıp, onunla, ondan yararlanarak yaşamakta yarar var diye düşünüyorum. Özellikle çocuklarımızdan emanet aldığımız doğaya sahip çıkmamız, emanete ihanet etmemiz gerekiyor.

Leave a Reply