Alkol Zehirlenmesi

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Alkollü içkilerin çok fazla alınması, özellikle sinir sistemi üzerinde zehirli bir etki meydana getirir. Kişi genellikle tam bir baygınlık ve bilinçsizlik içine girer, hatta bazen ölüme kadar giden sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu gibi zehirlenmelerde tıbbi yardım alınması şarttır.

Belirtileri:

  • Derin bir uyku hali görülür.
  • İlk evrede yüz kızarık ve nemli olduğu halde sonradan soluk ve kuru bir hal alır.
  • Nabız da başlangıçta kuvvetlidir. Fakat bir süre sonra hızlanır ve zayıflar.
  • Bazen gözbebeklerinde genişlemeye rastlanabilir.
  • Bilinç kaybı görülebillir.Fakat alkol almış bir kimsenin, bir çok nedenden dolayı bilinç kaybına uğrayabileceğini unutmamak gerekir. Mesela içki içmiş bir kimse atropin, afyon veya bvelladon gibi bir zehirle zehirlenmiş olabileceği gibi, nüzül isabet etmesi, kafatasının kırılması, güneş çarpması, beyin kanaması, sara gibi hallerin de olabileceğini hesaba katmak gerekir.

İlkyardım Önerileri:

Eğer şahsın alkolden ileri gelen bir baygınlık içinde bulunduğuna inanıyorsanız, sırtüstü yatırın ve ayılmasını bekleyin. Şayet tamamen bayılmamış ve az çok kendini bilecek bir durumdaysa kusturun.Bu şekilde daha kısa zamanda ayılmasına ardım etmiş olursunuz. Bundan sonra çay, kahve gibi herhangi bir uyarıcı içirin ve kolonya, amonyak gibi şeyler koklatın. Bütün bu önlemleri alırken hastanın sıcak tutulmasına özen gösterin.

Ağır alkol zehirlenmelerinde kollaps husule gelir. Belirtileri, ileri derecede solgunluk, çok zayıf bir nabız ve derin bir baygınlıktır. Bu takdirde hemen bir doktor çağırıp hastayı sıcak tutmaya özen gösterin. Üstünü örtüp, bacaklarını aşağıdan yukarı doğru ovarak kanın serbestçe hareketini sağlamaya çalışın.

Leave a Reply