Mutfak ve Banyo için Püf Noktaları

Sending
User Rating 0 (0 votes)
Lavaboların Parlatılması

Lavaboların Parlatılması

BANYO VE MUTFAK ÖNERİLERİ

Musluklarınızı parlatmak için naylon çorapla ovmayı deneyin.

Banyo ve lavabonuzun pırıl pırıl olması için her zaman kullandığınız temizleme tozunu sirkeyle karıştırın ve meydana gelecek olan macunu her tarafa iyice sürdükten sonra soğuk suyla temizleyin.

Banyo küvetini temizlemek, üzerindeki lekeleri çıkarmak için sirke kullanabilirsiniz. Nemli beze sirke dökün, onunla küveti ovup iki-üç dakika bekletin. Sonra bol su ile temizleyin.

Banyodaki mozaikler de ara sıra bakım ister. Bu konuda en iyi temizleyici keten yağıdır. Yumuşak bir beze bir miktar keten yağı döktükten sonra, mozaik sahayı daire şeklinde çevirerek silebilirsiniz. Bu suretle temizlenmiş ve parlatılmış olur.

Sertleşmiş olan banyo süngerini tekrar işe yarar hale getirmek için hafif nişadır ruhunda bırakarak yağların erimesini temin ediniz. Bundan sonra 3-4 saat sulandırılmış sütte bırakınız ve nihayet suda çalkalayınız.

Marley veya parkelerde iz ve sıyrık yapmaması için iskemle, koltuk, masa vb. ayaklarına keçe yapıştırmak gerekir.

Banyoda duvarlara konan fayanslar, arapsabunu veya sodalı su ile temizlenerek, durulanıp kurulandıktan sonra, alkole batırılmış bezle ovulursa, çok daha parlak olur.

Lavabo ve banyo gibi fayans eşya terebentine batırılmış bir bezle silinirse pırıl pırıl parlar.

Banyo Temizliği

Banyo Temizliği

Banyo ve tuvalet fayanslarındaki sarı lekeleri çıkarmak için yarı yarıya alkol ve benzin karışımı ile fayansları silin.

Temiz yer tahtalarının en büyük düşmanlarından biri de sudur. Yerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak, yerleri bununla siliniz. Zeminin çabucak pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Krom musluklar zamanla kararır, parlaklığını kaybeder. Muslukları parlatmak için uzun süre uğraşmanıza gerek yok. Islak bir beze birkaç damla parafin damlatın ve muslukları bununla ovalayarak silin.

Banyoların içinin pırıl pırıl olması için, 15 günde bir sıcak sirke ile yıkayınız. Sirkeyi kaynattıktan sonra, banyonuzun içine dökerek bir bezle güzelce silin. Sonra su ile güzelce durulayın.

Leave a Reply